****


    Indeks
    Życiorys
       Publikacje
   

   Prezentacje


   Studenci



    Journal Club
   
   Delta

   
   Kontakt

    E-mail

    In English





   Ostatnia aktualizacja: 19/12/2008


    Konferencja grudzień 2009
   
Bright are the stars that shine

Dark is the sky

I know this love of mine

Will never die



Nazywam się Agnieszka Janiuk i pracuję w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Zajmuję się dyskami akrecyjnymi w aktywnych jądrach galaktyk i w rentgenowskich układach podwójnych, a także błyskami gamma. Na mojej stronie można znaleźć: mój życiorys, listę publikacji, opis zainteresowań i kontakt do mnie, a także pokazuję wyniki moich ostatnich prac.

• Zainteresowania naukowe

• Błyski gamma

Błyski gamma są to krótkie in intensywne pulsy promieniowania w zakresie gamma. Zostały odkryte pod koniec lat 60. i od tamtej pory stanowią przedmiot badan astronomów. Były obserwowane przez kilka misji kosmicznych: BATSE, BeppoSax, HETE-II, a ostatnio SWIFT, jak rownież naziemne teleskopy optyczne i radioteleskopy. Obserwacje te pokazały, że błyski musza docierac do nas z odległości kosmologiczncyh, oraz że są wynikiem kosmicznycyh eksplozji o ogromnej mocy. Prawdopodobnie towarzyszą one niektórym supernowym, których jądra zapadają sie tworząc czarną dziure, możliwe też, iż powstają podczas zlewania się dwóch okrążajacych się wzajemnie "obiektów zwartych": gwiazd neutronowych, lub gwiazdy neutronowej i czarnej dziury.

Więcej o błyskach gamma...


• Aktywne jądra galaktyk

Zwykłe galaktyki są skupiskami miliardów gwiazd, które można obserwować za pomocą teleskopów w zakresie optycznym, podczerwonym i radiowym. Galaktyki aktywne, to takie, które mają niezwykle jasne jądra, a ich blask znacznie przekracza jasność otoczki gwiazdowej. Emitowane promieniowanie rozciąga się od zakresu radiowego, przez ultrafiolet aż po promienie X.

Więcej o galaktykach aktywnych...


• Rentgenowskie układy podwójne

Rentgenowskie układy podwójne znajdujące się w naszej Galaktyce to układy zawierające gwiazdę neutronową lub czarną dziurę. Gorący dysk akrecyjny, który otacza zwarty składnik systemu, świeci głównie w miękkich promieniach X. Obserwowane jest również twarde promieniowanie  rentgenowskie, które powstaje prawdopodobnie w gorącej plazmie znajdującej się poza dyskiem.

Więcej o rentgenowskich układach podwójnych...