Kwazary jako znaczniki
rozkładu ciemnej energii


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
 

Opis projektu Ciemna energia
Nowości Obserwacje
Publikacje Popularyzacja
Uczestnicy Kontakt
 


Witamy na stronie projektu "Kwazary jako znaczniki rozkładu ciemnej energii". Celem projektu są badania nad ciemną energią, a jej próbnikami będą w naszych badaniach kwazary. W tym celu prowadzimy obserwacje za pomocą 10-metrowego teleskopu Southern African Large Telescope (SALT). Projekt został zakończony w roku 2015, ale kontunuujemy zbieranie danych przy pomocy SALTa.
Nowości:


2015-08-25 - Konferencja kosmologiczna w Warszawie

W Warszawie odbywa się właśnie konferencja "1st Roman Juszkiewicz Symposium: The non-linear Universe". Ciemna energia i rola kwazarów w kosmologii to jeden z wiodących tematów i świetna okazja do przestawienia bieżących wyników projektu. Więcej o konferencji na stronie konferencji.


2015-08-09 - Obserwacje napływają w tym sezonie nadzwyczaj dobrze ...

Właśnie otrzymaliśmy kompletny zestaw widm dla trzech kwazarów, wykonanych noc po nocy. Będzie co opracowywać.


2014-09-1 - Obserwacje napływają powoli...

W tym semestrze planowaliśmy zebrać po dwie obserwacje dla każdego z naszych trzech obiektów. Dostaliśmy po jednej. Trudno. Pogoda nie dopisała.


2014-08-6 - praca zaakceptowana!

Trzecia praca dotycząca projektu, i druga zawierająca szczegółową analizę obserwacji wykonanych przy pomocy teleskopu SALT została właśnie zaakceptowana do druku w Astronomy & Astrophysics. Praca "SALT long-slit spectro scopy of CTS C30.10: two-component Mg II line" prezentuje pięć obserwacji tego kwazara wykonane w okresie od grudnia 2012 do maja 2014. Tekst pracy (bez ostatnich poprawek) jest tu.


2013-11-4 - praca zaakceptowana!

Druga praca dotycząca projektu, i pierwsza zawierająca szczegółową analizę obserwacji wykonanych przy pomocy teleskopu SALT została właśnie zaakceptowana do druku w Astronomy & Astrophysics. Praca "SALT long-slit spectroscopy of LBQS 2113+4538: variability of the Mg II and Fe II component" prezentuje trzy obserwacje tego kwazara wykonane na samym początku projektu. Tekst pracy (bez ostatnich poprawek) jest tu.


2013-09-17 - Nowy wniosek obserwacyjny na SALTa przyjęty!

Wniosek o kontynuację obserwacji został zaakceptowany. Trzy wyselekcjonowane kwazary będą obserwowane także w tym semestrze.


2013-08-02 - Nowy wniosek obserwacyjny na SALTa i nowa osoba w projekcie

Wniosek o kontynuację obserwacji złożony! Czekamy na decyzję... Od października grupa współpracowników przy projekcie powiększy się o nową doktorantkę, Justynę Modzelewską.


2013-06-11 - Co ma wspólnego Tierieszkowa z SALTem ?

O tym w materiale pani Ewy Gazdy zamieszczonym w iWoman.


2013-05-27 - praca zaakceptowana!

Pierwsza praca, będąca wynikiem projektu, została wreszcie zaakceptowana do druku w Astronomy & Astrophysics; pełny tekst pracy po wszystkich poprawkach jest tu.


2013-05-22 - SALT: sesja naukowa

W dniach 22 - 24 maja w Warszawie odbędzie się SALT Board Meeting.. Pierwszy dzień spotkania będzie poświecony wynikom naukowym. Zaprezentujemy na tym spotkaniu także wyniki uzyskane dotychczas w ramach naszego projektu. Więcej informacji o spotkaniu...


2013-04-28 - wysłaliśmy pracę do publikacji

Praca o strategii obserwacyjnej, pod nieco zmienionym tytułem "Towards equation of state of dark energy from quasar monitoring: Reverberation strategy" po uwzględnieniu uwag recenzenta została ponownie wysłana do publikacji w Astronomy & Astrophysics", czekamy na kolejną recenzję.


2013-03-20 - kolejne obserwacje

W marcu otrzymalismy obserwację kwazara CTS C30.10. Zobacz pełną listę...


2013-02-21 - wywiad dla mediów

W serwisie Polskiej Agencji Prasowej i w wielu różnych mediach (np. w portalu Onet) ukazał się wywiad z prof. Bożeną Czerny na temat projektu. Przeczytaj pełen tekst wywiadu...


2013-01-21 - kolejne obserwacje

W styczniu uzyskaliśmy obserwacje kolejnych pięciu obiektów. Zobacz pełną listę...


2013-01-01 - grant Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Rozpoczął się grant Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przyznany prof. Bożenie Czerny w ramach programu "Mistrz", na projekt "Kwazary jako znaczniki rozkładu ciemnej energii". Grant będzie kontynuowany do 31 grudnia 2015 roku. Lista laureatów konkursu FNP "Mistrz Edycja 2012"... 


© 2013 Bożena Czerny
Projekt finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej
Wykonanie witryny: Krzysztof Czart, zdjęcie teleskopu SALT: Wojtek Pych