Kwazary jako znaczniki
rozkładu ciemnej energii


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
 

Opis projektu Ciemna energia
Nowości Obserwacje
Publikacje Popularyzacja
Uczestnicy Kontakt
 


Opis projektu



Ciemna energia to największy problem współczesnej kosmologii. Według obecnej naszej wiedzy, Wszechświat składa się zaledwie w kilku procentach ze zwykłej świecącej materii, jaką znamy, w ponad dwudziestu procentach z tajemniczej ciemnej materii, której fizycy intensywnie poszukują w laboratoriach, oraz w ponad 70 procentach z ciemnej energii o egzotycznych własnościach, której nie rozumiemy. Tę energię można jednak śledzić patrząc na efekt, jaki wywiera na ruch odległych obiektów, zbudowanych ze zwykłej materii świecącej.

W naszym projekcie próbnikami ciemnej energii będą kwazary. Kwazary, odkryte (a raczej zidentyfikowane) w roku 1963 to obiekty w prawdziwie kosmologicznych odległościach kilku kilkunastu miliardów lat świetlnych, a zatem obserwując je sięgamy do epoki znacznie młodszego Wszechświata. Odległości do kwazarów podajemy przede wszystkim poprzez ich przesunięciu ku czerwieni, wywołane ekspansja Wszechświata, i najdalszy znany obecnie kwazar ma przesunięcie ku czerwieni 7.085. Kwazary to aktywne jądra galaktyk praktycznie wszystkie galaktyki zawierają w swoich centrach supermasywne czarne dziury o masach od miliona do kilku miliardów mas Słońca, i w niektórych (właśnie tych aktywnych) galaktykach do tych czarnych dziur wpada dużo gazu. Zanim ten gaz wpadnie do czarnej dziury, bardzo intensywnie świeci, i świecenie kwazarów może nawet tysiąckrotnie przekraczać świecenie wszystkich gwiazd w galaktyce macierzystej. Dzięki temu właśnie kwazary widać z ogromnych odległości. Planujemy wykorzystać kwazary do pomiaru ciemnej energii w sposób analogiczny do wykorzystania gwiazd supernowych. Musimy w tym celu określić jasność absolutną kwazara, i to jest kluczowa część projektu, a następnie jasność obserwowaną kwazara i jego przesunięcie ku czerwieni, co jest łatwe. W tej sposób mamy niezależny pomiar odległości (z porównania jasności absolutnej i jasności obserwowanej) oraz ekspansji Wszechświata (przesunięcie ku czerwieni) pomiędzy momentem wysłania światła przez kwazar a chwilą obecną. Z pomiarów innymi metodami wiemy już, że tempo ekspansji przyspiesza, co oznacza istnienie ciemnej energii, ale należy ten efekt zmierzyć jeszcze dokładniej.

Ocena jasności absolutnej jest trudna. W naszym projekcie będziemy opierać się o teorię powstawania Obszaru Szerokich Linii Emisyjnych, którą sformułowaliśmy w pracy Czerny & Hryniewicz (2011). Teoria ta stwierdza, że za powstawanie niskozjonizowanych silnych linii emisyjnych odpowiada pył w atmosferze dysku, otaczającego supermasywna czarną dziurę. Ogólnie znane własności pyłu określają warunki jego istnienia pył nie może powstać ani nawet przetrwać w temperaturze powyżej około 1000 K. Z kolei temperatura dysku zależy od odległości, ale i od jasności absolutnej otoczenia czarnej dziury. Dlatego wyznaczając odległość obszaru Szerokich Linii Emisyjnych możemy wyznaczyć pożądaną jasność absolutną.


Nasz model Obszaru Szerokich Linii Emisyjnych



Jak wyznaczymy tę odległość? Obszaru Szerokich Linii Emisyjnych nie zobaczymy przez teleskop z tej odległości cały kwazar to jeden punkcik. Ale mierzymy zmiany jasności w danym obiekcie oraz zmiany jasności linii emisyjnych. Opóźnienie linii emisyjnych, mierzone w dniach, to właśnie odległość, w dniach świetlnych.

Będziemy zatem obserwować kilka starannie wybranych kwazarów przez dłuższy czas, mierząc ich jasności obserwowane oraz jasności ich linii emisyjnych. W wybranych kwazarach, o pośrednich wartościach przesunięcia ku czerwieni, wybrana do obserwacji linią jest linia magnezu Mg II. Dokładny pomiar wymaga dużego teleskopu, i obserwacje prowadzone są przy użyciu 10-metrowego teleskopu Southern African Large Telescope (SALT). Projekt już został rozpoczęty, obserwacje stopniowo napływają. Widzimy, że linia Mg II w wybranych obiektach jest silna i można ją dokładnie mierzyć, a w jednym obiekcie obserwujemy już zmianę jasności linii.

Kiedy będą ostateczne wyniki? Niestety, nieprędko. Oceniamy, że opóźnienie, którego szukamy, jest około kilkuset dni, a zatem program obserwacyjny musi być prowadzony przez pięć lat, aby można było zmierzyć opóźnienie, a następnie wyznaczyć ograniczenia na tempo ekspansji Wszechświata i ciemną energię.

 


© 2013 Bożena Czerny
Projekt finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej
Wykonanie witryny: Krzysztof Czart, zdjęcie teleskopu SALT: Wojtek Pych